Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2012

17η Αγωνιστική: ΠΑΣ ΣΦΑΚΙΩΤΕΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ 1-2

Κεραυνός: Κιτσαντάς, Duka, Λέτσος, Τζιάκος, Παπαδήμας, Φέκκας,
Σιώρος, Κολιός, Κούσης, Μπόμπορης, Νάσης
Μεγάλος νικητής ήταν σήμερα το απόγευμα ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ Θεσπρωτικού που πήρε μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα σπουδαίο διπλό με σκορ 2-1 από τους Σφακιώτες.
Διαιτητές και αρχηγοί των ομάδων
Ματς για γερά νεύρα ήταν η σημερινή αναμέτρηση καθώς ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ για 70΄λεπτά ήταν πίσω στο σκορ και έδειχνε ότι πολύ δύσκολα θα πετύχαινε την ανατροπή.
Και αυτό γιατί οι πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε σε όλο τον αγώνα έμειναν αναξιοποίητες και ειδικά όταν παίζεις έναν τέτοιο δύσκολο  αγώνα, οι πιθανότητες για ν’ αλλάξει το αποτέλεσμα γίνονται ελάχιστες.
Ο Κεραυνός μετά την ισοφάριση που πέτυχε  στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, πίεσε  ασφυκτικά τους γηπεδούχους οι οποίοι  είχαν οπισθοχωρήσει  για να κρατήσουν έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας.
Έτσι φτάσαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα και σε μια αμυντική ολιγωρία των αμυντικών των Σφακιωτών, ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ πέτυχε το πολυπόθητο τέρμα και να φύγει στο τέλος νικητής από την Λευκάδα.
Πανηγυρισμοί για το 2ο γκολ του Λέτσου
Οι Σφακιώτες έδειξαν μια πολύ καλή και δουλεμένη ομάδα βέβαια δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Duka και η νίκη του ΚΕΡΑΥΝΟΥ που ήρθε  έστω και στο τέλος του αγώνα, κρίνεται δίκαιη.
Ο προπονητής του ΚΕΡΑΥΝΟΥ Βαγγέλης Φίντζος φανερά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα,  στις δηλώσεις μετά το παιχνίδι  ευχαρίστησε όλους τους ποδοσφαιριστές του για την πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο και τόνισε ότι η νίκη για την ομάδα του ήταν δίκαιη απέναντι σε μια πολύ δύσκολη και δυνατή ομάδα.
Τα γκολ της αναμέτρησης:
Στο 20΄λεπτό ο Λάζαρης από πλάγια θέση με έξυπνο πλασέ σουτ στέλνει την μπάλα  στα δίχτυα του Duka και γίνεται το 1-0.
Στο 70΄λεπτό ο Φέκκας βγάζει καταπληκτική σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Τζιάκος Γ.Ν. από το σημείο του πέναλτι με δυνατή κεφαλιά πετυχαίνει το 1-1.
Στο 94΄λεπτό ο Λέτσος εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας των Σφακιωτών  και με πλασέ σουτ μέσα από την μικρή περιοχή πετυχαίνει το τελικό 2-1.
Η Διαιτησία του Ζιώγα και των βοηθών του Τσόγκα και Ντόνη ήταν καλή.