Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ-ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ 2-1

Δύσκολη νίκη πέτυχε σήμερα το  απόγευμα  ο Κεραυνός Θεσπρωτικού με 2-1 επί του αξιόλογου Οδυσσέα Νυδρίου στο κατάμεστο σήμερα γήπεδο Θεσπρωτικού «Κατερίνα Θάνου».
Μια νίκη που συνοδεύτηκε όχι με μια πολύ καλή εμφάνιση, αλλά η ουσία στο φετινό δύσκολο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής  Κατηγορίας, μετρούν καθοριστικά οι βαθμοί της νίκης.
Ο Κεραυνός παίζοντας πολύ καλά κυρίως στο πρώτο 15΄λεπτο του αγώνα, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μ’ ένα καταπληκτικό γκολ του Λάππα και εκεί που νόμιζες ότι το παιχνίδι γέρνει προς την μεριά του,  ο Οδυσσέας,  μ’ έξυπνη τακτική κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια μ’ ένα πολύ ωραίο γκολ του Βουλομένου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός είχε την καθολική υπεροχή, έχασε πολλές ευκαιρίες στην εστία του  Πάππου, με αποκορύφωμα το  χαμένο πέναλτι του Φέκκα και στο τέλος της αναμέτρησης  με τον κορυφαίο παίκτη της σημερινής συνάντησης Γιώργο Λάππα,  με ωραία κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό σκορ σε 2-1.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Μόλις στο 7΄ λεπτό ο Λάππας βρέθηκε μόνος του από δεξιά  με  τον Πάππο και με ωραίο πλασέ σουτ  πετυχαίνει το 1-0

Στο 19΄ λεπτό ο Οδυσσέας χάνει την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Βουλομένος μετά από πάσα του Παπακωνσταντίνου βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μπάμπη αλλά ο τερματοφύλακας του Κεραυνού αντέδρασε σωστά και έδιωξε  την μπάλα σε κόρνες.
Στο 26΄ λεπτό πάσα του Λάππα στον Δήμο σουτ του τελευταίου έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 34΄ λεπτό  ο Βουλόμενος με ωραία  κεφαλιά ύστερα από σέντρα ακριβείας του Δηνεσπύρα  πετυχαίνει το 1-1 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια σε 1-1.

Στο 68΄ λεπτό ο Παϊκόπουλος με προβολή έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ σε σουτ του Φέκκα και απεσόβησε σίγουρο γκολ.
Στο 69΄ λεπτό σέντρα του Τζιάκου Δ.  από αριστερά και κεφαλιά του Λάππα  ο Πάππος μπλοκάρει την μπάλα.
Στο 71΄ λεπτό ανατροπή του Λάππα από τον Κωστακιώτη και ο Κολυτάς δείχνει το σημείο του πέναλτι.
Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Φέκκας στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πάππου.

Στο 73΄ λεπτό σουτ του Λάππα η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 79΄ λεπτό κόρνερ του Ναστούλη και ο Λάππας με κεφαλιά μέσα από την περιοχή πετυχαίνει το 2-1.

Στο 82΄ λεπτό δυνατό σουτ του Φέκκα ο Πάππος μπλοκάρει την μπάλα.
Στο 85΄ λεπτό δυνατό σουτ του Φέκκα η μπάλα περνά άουτ.